۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين | Tuesday 31 March 2020  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1393/11/13 : تاریخ مطلب اخبار آموزشی / برگزاری گزارش هفتگی دستیاری دربخش میزراه یک

 به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا: کنفرانس هفتگی گروه ارولوژی یک بیمارستان سینا با حضور دکتر محمدکاظم آقامیر از اعضای هیئت علمی بیمارستان سینا و گروهی از دستیاران، اینترنها و دانشجویان ارولوژی  دوشنبه 6 بهمن ماه سالجاری برگزار گردید.
موضوع کنفرانس این هفته گروه ارولوژی یک، به ناباروری در مردان اختصاص داشت. بنابراین گزارش دکتر حامد رضایی، دستیار گروه اورولوژی یک  در مورد محدودیتهای آنالیز اسپرم گفت: آنالیز نرمال اسپرم قادر به بیان نقایص عملکردی در اسپرم ها نمی باشد و همچنین بیماران با انالیز اسپرم غیرطبیعی ممکن است توانایی لقاح نرمال را داشته باشند در واقع فقط 50 درصدبیماران نابارور، اختلال در آنالیز اسپرم  دارند.
ایشان با بیان اینکه Motility   اسپرم کمترین میزان overlap میان افراد بارور و نابارور را دارد آن را بهترین پیشگوی توانایی باروری دانست. وی در رابطه با بررسی های عملکردی اسپرم گفت:  Post coital testبه بررسی عملکردی اسپرم در مواجهه با موکوس سرویکال می پردازد. به این صورت که 2 تا 8ساعت پس از اینتر کورس، موکوس سرویکال از لحاظ وجود اسپرم بررسی میشود و بیش از 10 تا 20 اسپرم نرمال فانکشنال در هر HPF به عنوان تیک نرمال تلقی میگردد و همچنین کیفیت پایین مایع سمن سبب اختلال در pct می شود و این تست در ابراد با اسپرم انالیز مختل توصیه نمی شود. دکتر رضایی دیگر تست های بررسی فانکشن اسپرم را شامل acrosome  reaction,   که به بررسیهای توانایی penetration  اسپرم ها، و zona binding test خواند. وی در تعریف انتی بودی های آنتی اسپرم گفت: شامل گروهی از انتی بادی ها درون خون و چسبیده به سطح اسپرم بوده که ممکن است متعاقب از بین رفتن سد خونی بیضه پس از تروما ، تورشن و یا وازکتومی ایجاد گردند وی در ادامه افزود: این انتی بودی ها در 2 درصد مردان بارور و 10 درصد مردان نابارور دیده می شود.
دستیار گروه ارولوژِی یک بیمارستان در زمینه تشخیص بررسی میزان  این آنتی بودی ها بیان داشت: به صورت روتین برای تشخیص میزان این آنتی بودی ها MAR  انجام می شود و در صورت مثبت بودن آن ibt انجام می گردد. ایشان همچنین اشاره کرد که کاهش اکروزین سبب کاهش تعداد و حرکت اسپرمها می شود.
ایشان در مورد تاثیر روی بر پارامترهای سمن گفت: گزارشات ضد و نقیصی در این زمینه وجود دارد و همچنین افزود: به نظر نمی رسد مصرف غذایی روی بر بهبود آنالیز اسپرم تاثیر داشته باشد.
وی کاهش فروکتوز مایع سمن معرف انسداد در محل اجاکلواتوی داکت دانست وافزود: الفا گلوکوزیداز مارکر اختصاصی فانکشن اپیدیدیم بوده و میتواند در افتراق ازوسپرمی انسدادی و غیر انسدادی کمک کننده باشد. /ک

 
 
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 20:41- 1399/1/12
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر ایمانی فرساد - متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر بنایی محسن - متخصص طب اورژانس
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات