۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد | Monday 18 June 2018  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1396/03/25 : تاریخ مطلب ارتباط مدت تغذیه با شیر مادر و ابتلا به کبد چرب در نوجوانی

روابط عمومی بیمارستان سینا، بیماری کبد چرب غیرالکلی یکی از شایع‌ترین اختلالات کبدی محسوب می‌شود که بیش از یکچهارم بزرگسالان را درگیر می‌کند. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که چربی در سلول‌های کبدی افرادی تجمع می‌کند که اگرچه الکل هم مصرف نمی‌کنند اما معمولا دچار چاقی و مقاومت نشان دادن بدنشان در برابر انسولین هستند.
یافته‌های این تحقیق که از سوی پژوهشگران دانشگاه وسترن استرالیا انجام گرفته، نشان داد نوزادانی که قبل از رسیدن به شش ماهگی از تغذیه با شیر مادر محروم شده و به جای آن، با شیر خشک تغذیه شده‌اند، ۴۰ درصد با افزایش احتمال کبد چرب غیرالکلی روبرو بوده‌اند. افزون بر این، کودکان متولدشده از مادرانی دارای اضافه وزن و چاقی در ابتدای بارداری نیز دوبرابر بیشتر با احتمال ابتلا به مشکلات کبدی در دوران نوجوانی مواجه شده‌اند.
به گفته «اویکویا تی. ایونریندا»، سرپرست این تحقیق، وزن سالم مادر و حمایتش از نوزاد با شروع و تداوم شیردادن به او از پستان خود احتمالا مزایای دیگری هم بعد از آن برای حفظ سلامت کبد کودکش دارد که دلایل بیشتری از لزوم تغذیه نوزادان با شیر مادر حداقل برای شش ماه کامل و به تاخیر انداختن تغذیه نوزادان با شیر خشک فراهم می‌آورد.
جالب است که کودکان متولدشده از مادران سیگاری در ابتدای بارداری هم بنا بر تحقیقات تا حد زیادی در معرض خطر افزایش ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی قرار دارند.
برای انجام این مطالعه که نتایج آن به طور مفصل در Journal of Hepatology منتشر شده، ۱۱۰۰ نوجوان ۱۷ ساله تحت آزمایش اولتراسوند کبد از سوی گروه تحقیق قرار گرفته‌اند.
محققان گفته‌اند که این مطالعه از لزوم تشویق به پیروی از سبک زندگی سالم قبل و در طول بارداری و دوران شیردهی برای بهره‌گیری از مزایای سالمسازی طولانی‌مدت نسل‌های آینده پشتیبانی می‌کند./ ص
منبع: سلامت آنلاین
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 18:16- 1397/3/28
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر احمدی آرزو - متخصص بيهوشي و مراقبت هاي ويژه
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر زهتاب محمدجواد - متخصص جراحی استخوان و مفاصل
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات