۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور | Saturday 22 September 2018  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1396/07/19 : تاریخ مطلب فیبرنوری منعطف و زیست‌تخریب‌پذیر برای عکسبرداری و دارورسانی

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، محققان موسسه تحقیقات مواد در ایالت پنسیلوانیا آمریکا موفق به ساخت یک فیبر نوری قابل انعطاف و زیست تخریب‌پذیر شده‌اند که قادر به انتقال باریکه نور و عکسبرداری و دارورسانی به بدن انسان برای اهداف پزشکی است.
 قابلیت انتقال باریکه نور به بدن در جراحی‌های مبتنی بر لیزر، فعال‌سازی دارو، عکسبرداری نوری، تشخیص بیماری و علم اپتوژنتیک (دستکاری عملکرد نورون های مغز با استفاده از نور ) بسیار حایز اهمیت است. در حال حاضر این فناوری بسیار دشوار و با استفاده از کاشت فیبرنوری ساخته شده از شیشه صورت می‌گیرد.
مشکل آنجاست که نورمرئی فقط می‌تواند تا عمق حدود چند میکرون نفوذ کند و در طول موج نزدیک به مادون قرمز، این توانایی به چند میلی‌متر تا نهایت یک‌سانتی‌متر می‌رسد که برای اهداف پزشکی کافی نیست.
در حال حاضر از فیبرنوری شیشه‌ای برای نفوذ در بافت بیولوژیکی استفاده می‌شود که علاوه بر شکنندگی، قابل تجزیه نیست. ممکن است حین کار شیشه بشکند و در بافت فرو رود. محققان برای حل این مشکل یک پلیمر منعطف زیست تخریب‌پذیر تولید کرده‌اند. این پلیمر با استفاد از یک عنصر کلیدی متابولیسم به نام سیترات ساخته شده است که تاکنون با عنوان پلت فرم برای کاربردهای بیوپزشکی مانند پیچ‌های استخوانی، داربست در مهندسی بافت و نانوذرات دارورسان مورد استفاده قرار گرفته است.
اکنون از این پلیمر برای ساخت فیبر نوری استفاده شده است. این فیبر شامل یک هسته است که نور می‌پراکند و پوششی که از هسته محافظت می کند و از پراکندگی نور جلوگیری می‌کند. این فیبر نوری در بافت زنده مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج آزمایش موفقیت آمیز گزارش شده است. به دلیل اینکه ویژگی های مکانیکی هسته و لایه محافظ یکسان است، فیبر به راحتی و بدون اینکه لایه ها از هم جدا شوند، خم یا کشیده می‌شود. امکان دارورسانی و تصویربرداری پزشکی با استفاده از این فیر نوری متحول می شود و به دلیل غیر سمی بودن آن، امکان قرارگرفتن فیبر برای مدت طولانی در داخل بدن وجود دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Biomaterials منتشر شده است./ ص
منبع: ایرنا
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 05:30- 1397/6/31
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر اکبری محمود - متخصص فیزیوتراپی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر اسفندبد محسن - فوق تخصص خون و انکولوژی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات