۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور | Saturday 22 September 2018  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1396/07/20 : تاریخ مطلب پمپ انسولین جایگزین تزریق روزانه

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک باید روزانه یک یا دو بار انسولین تزریق کنند. در مورد کودکان، سالمندان یا بیماران عادی ممکن است بر اثر مصرف دوز اشتباه دارو یا فراموش‌کردن تزریق انسولین حالت های خطرناکی به نام هیپوگلیسمی یا کتواسیدوز دیابتی رخ دهد.
هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) و کتواسیدوز از مهمترین عوارض جانبی انسولین هستند. کتواسیدوز دیابتی یکی از عوارض حاد دیابت است و در موقعیت‌هایی که میزان انسولین خون کمتر از نیاز بدن است ایجاد می‌شود و در حالت‌های مانند فراموش‌کردن تزریق انسولین، تزریق دوز ناکافی و استرس، جراحی و بیماری‌های خاص دیده می‌شود.
محققان استفاده از پمپ انسولین را گزینه مناسبی برای بیماران می‌دانند. استفاده از پمپ استرس کمتری به بیمار وارد می‌کند و از طرفی بیمار را کاملا طبیعی جلوه‌ می‌دهد. البته عملکرد پمپ انسولین نیز باید به طور دوره‌ای توسط کارشناسان بررسی شود. یکی از دلایل عدم تمایل بیمار به استفاده از پمپ انسولین، هزینه‌های آن است که امید است با تولید انبوه این مشکل حل شود.
دیابت نوع 1، یک اختلال خود ایمنی است که تولید انسولین را در بدن متوقف می کند و در واقع در این بیماری مزمن، سیستم ایمنی بدن به سلول های بتا اجازه تولید انسولین نمی دهند.
انسولین توسط سلول های بتا در پانکراس تولید می شود و مهمترین وظیفه آن تبدیل قند خوراکی به انرژی است. در دیابت نوع 1، سلول های ایمنی با تخریب سلول های بتا، تولید انسولین را متوقف می کنند. در دیابت نوع 2، انسولین تولید می شود ولی مقدار آن کمتر از نیاز بدن است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای درمان دیابت نوع 1 وجود ندارد و تنها راه کنترل بیماری، تزریق روزانه انسولین است.
بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا، تنها پنج درصد از افراد مبتلا به دیابت، به نوع یک دچار هستند و نوع دو شایع تر است. همین انجمن گزارش می دهد که بیش از 1.25 میلیون آمریکایی به این اختلال مبتلا هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه American Medical Association منتشر شده است./ ص
منبع: ایرنا
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 05:09- 1397/6/31
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر یزدانخواه کناری عادل - متخصص جراحی عمومی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر رضایی فر آتیه- متخصص قلب
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات