۱۴۰۰ شنبه ۳ مهر | Saturday 25 September 2021  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1396/08/29 : تاریخ مطلب ۶ خاصیت گیاه «اسفرزه» یا پسیلیوم برای سلامتی

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا؛ گیاه اسفرزه یا همان پسیلیوم به زبان انگلیسی، نوعی فیبر است که معمولا به عنوان ملین و مسهل ملایم در درمان یبوست به‌ کار می رود و به دلیل قابلیت حل شدن در آب، قادر است بدون آنکه کاملا تجزیه یا جذب شود، از دستگاه گوارش عبور کند، اما این گیاه دارویی خواص دیگری هم دارد و برای سلامت بدن بسیار مفید است.
 این فیبر آب را به خود جذب کرده و تبدیل به یک ترکیب چسبناک و لزج می شود که برای یبوست، اسهال، قند خون، فشار خون، کلسترول و نیز برای کاهش وزن سودمند است.
مدیکال نیوز با انتشار این نوشتار شما را با آنچه که باید درباره  پسیلیوم (اسفرزه) و خواص سودمند آن برای سلامت بدن بدانید، آشنا می کند. 
پسیلیوم فیبری با قابلیت حل شدن در آب است که از دانه گیاه پلانتاگو اواتا که بیشتر در هندوستان رشد می کند، به دست می آید.
این فیبر مفید به عنوان یک مکمل رژیمی استفاده شده و معمولا به شکل سبوس، دانه های کوچک، کپسول و یا پودر در دسترس است و می تواند همراه با غلات غنی شده صبحانه مصرف شود.
سبوس پسیلیوم ماده اصلی فعال موجود در متاموسیل است. متاموسیل نوعی فیبرمکمل است که اغلب برای درمان یبوست به کار می رود.
پیسیلیوم به دلیل خاصیت عالی قابلیت حل شدن در آبی که دارد، می تواند با جذب آب تبدیل به ترکیبی غلیظ و چسبناک شود که در برابر هضم شدن در روده کوچک مقاومت می کند. این مقاومت در برابر هضم شدن، به تنظیم کلسترول بالا، تری گلیسیرید و سطح قند خون کمک می کند. همچنین در کاهش وزن و درمان یبوست موثر خواهد بود. علاوه براین، برخلاف منابع دیگر فیبری، پسیلیوم حساسیت زا نیست و با بدن اکثر افراد سازگار است.
تسکین و پیشگیری از یبوست
پسیلیوم به عنوان نوعی مسهل به کار می رود که با افزایش مدفوع به درمان یبوست کمک می کند. در ابتدا، با چسبیدن به غذاهایی که اندکی هضم شده اند، آنها را از معده به سمت روده کوچک هدایت می کند، سپس با جذب آب، باعث افزایش حجم مدفوع و نرم شدن آن می شود و این به دفع راحت تر کمک می کند.
تحقیقات نشان داده است که مصرف ۵/۱ گرم پسیلیوم دوبار در روز به مدت دو هفته، به طور چشمگیری به درمان یبوستهای مزمن کمک خواهد کرد.
پایین آوردن سطح قند خون
تحقیقات نشان داده است مکملهای فیبری با پایین آوردن سطح انسولین، مقدار قند خون را کاهش می دهند و این خاصیت، خصوصا در مورد فیبرهایی مانند پیسیلیوم که در آب حل می شوند، بیشتر است. در حقیقت، پیسیلیوم در این زمینه نسبت به سبوس غلات دیگر مانند گندم و برنج و ... بهتر عمل می کند و این به دلیل فرم فیبری ژله مانند آن است که می تواند هضم غذا را کندتر کند و در نتیجه به تنظیم سطح قند خون کمک کند.
احساس سیری و کمک به کاهش وزن
فیبرهایی مانند پسیلپوم که چسبناک و لزجند می توانند به کنترل اشتها و کاهش وزن کمک کنند. مطالعات نشان می دهند که مصرف پیسیلیوم دو یا سه بار در روز قبل از وعده های غذایی اصلی، باعث افزایش احساس سیری در افراد شده به کاهش وزن آنها کمک می کند.
پایین آوردن سطح کلسترول خون
پسیلیوم قادر است میزان چربی و اسیدهای موجود در ترشحات کیسه صفرا(زرداب) را با افزایش دفع مدفوع، محدود کند زیرا این ترشحات و اسیدهای چرب از طریق مدفوع از بدن خارج می شوند.
کمک به سلامت قلب
افزودن مواد غذایی پر فیبر به ویژه آن دسته از فیبرهایی که قابلیت حل شدن در آب را دارا هستند، مانند پسیلیوم با کاهش تری گلیسیرید و فشار خون، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را کم می کند.
اثرات پروبیوتیکی
پروبیوتیکها ترکیباتی غیر قابل هضم هستند که باکتریهای روده ای را تغذیه می کنند و به رشد آنها کمک می کنند و تحقیقات نشان داده است که پیسیلیوم اثرات پروبیوتیکی دارد.
اگرچه پسیلیوم در برابر تخمیر شدن مقاوم است، اما بخش کوچکی از فیبرآن می تواند توسط باکتری های روده تخمیر شود و این تخمیر شدن می تواند اسیدهای چربی غیر اشباعی تولید کند که خواص مفیدی بر سلامت بدن دارد. بنا بر تحقیقات انجام شده مصرف ۱۰ گرم پسیلیوم دو بار در روز به مدت ۱۲ ماه تولید اسیدهای چرب غیر اشباع در بدن را افزایش می دهد و همچنین به دلیل اینکه کندتر از فیبرهای دیگر تخمیر می شود، ایجاد نفخ و ناراحتی های گوارشی نمی کند. در حقیقت، درمان با پیسیلیوم به مدت ۴ ماه علایم سوهاضمه را در بیماران مبتلا به زخمهای کولیتی معده تا ۶۹ درصد کاهش می دهد. بنابراین به نظر می رسد که ترکیب پسیلیوم و پروبیوتیک ها در درمان کولیت معده و التهابات روده بسیار اثر بخش خواهد بود.
اثرات جانبی
پسیلیوم معمولا با اکثر افراد سازگار بوده، ایجاد حساسیت و عوارض خاصی در اشخاص نمی کند و مصرف مقدار ۵ تا ۱۰ گرم تا سه بار در روز باعث ایجاد عوارض جانبی خاصی نمی شود اما به هر حال هر کس خصوصیات فیزیکی خاصی دارد و ممکن است در برخی افراد ایجاد قولنج و دردهای شکمی، نفخ و یا ایجاد گاز در معده کند.
علاوه بر این، پسیلیوم می تواند مانع از جذب برخی داروهای خاص شود بنابراین توصیه می شود که به همراه داروهای دیگر مصرف نشود و حداقل دو ساعت بین زمان مصرف آنها فاصله باشد.
اگرچه به ندرت، اما بعضی افراد نسبت به پسیلیوم آلرژیک بوده و مصرف آن در آنها ایجاد برخی واکنشهای آلرژیک مانند کهیر و بثورات پوستی، خارش و یا مشکلات تنفسی می کند.
مقدار و روش مصرف
پسیلیوم می تواند به مقدار ۵ تا ۱۰ گرم به همراه غذا، حداقل یکبار در روز استفاده شود.
مهم است که حتما به همراه آب مصرف شود و سپس در طی روز پس از مصرف آن مرتبا آب نوشیده شود.
اگر به عنوان یک ماده مسهل به کار می رود، در ابتدا برای شروع  باید ۵ گرم از پودر آن سه بار در روز با یک لیوان آب خورده شود و سپس به تدریج تا جایی که با بدن سازگار است، مقدار آن اضافه شود اگر به صورت سبوس پسیلیوم باشد، در هر وعده از مصرف آن، یک قاشق غذاخوری کافیست.
بهتر آن است که برای مصرف به برگه راهنمای مصرف محصول مراجعه کنید.
خواص مفید پسیلیوم آنقدر هست که بتوانید مصرف منظم آن را به عنوان بخشی ار رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.
پسیلیوم را می توانید از داروخانه ها یا عطاری های معتبر تهیه کنید./ ص
منبع: سلامت آنلاین

 
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 16:23- 1400/7/3
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر احمدی سیدعلی- متخصص پاتولوژی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر مقدسي جهرمي مريم - متخصص داخلي، فوق تخصص روماتولوژی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات