۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن | Monday 21 January 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1396/11/19 : تاریخ مطلب لایه ازن در مناطق پرجمعیت نازک تر می شود

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از خبرگزاری مهر، تحقیقی جدید نشان می دهد لایه ازن در مناطق پرجمعیت و به خصوص استوایی همچنان در حال نازک شدن است.
تحقیقی جدید نشان می دهد لایه ازن در برخی از پرجمعیت ترین مناطق جهان همچنان در حال نازک شدن است. به این ترتیب امیدهای کارشناسان برای ترمیم آن از بین رفت.
این تحقیق نشان می دهد لایه ازن در عرض جغرافیایی میان ۶۰ درجه شمالی و ۶۰ درجه جنوبی همچنان در حال نازک شدن است.
پیش از این تحقیقات نشان داده بود به دلیل اقدامات انجام شده، سطح لایه ازن در قطب های شمال و جنوب کره زمین در حال ترمیم است. اما دانشمندان به تازگی کشف کرده اند این لایه در عرض های جغرافیایی پایین تر که جمعیت زیادی زندگی می کنند، چندان تغییری نکرده است.
ازن اشعه مافوق بنفش و اشعه های مضر خورشید را به خود جذب می کند و به همین دلیل از بین رفتن آن میلیاردها انسان در برابر خطر ابتلا به سرطان قرار می دهد. به دلیل تابش بیشتر خورشید در مناطق استوایی، چنین خطری در آنجا بیشتر است.
 محققان مطمئن نیستند چرا لایه ازن در حال نازک شدن است اما احتمال می دهند تغییرات آب و هوایی و انتشار مواد صنعتی شیمیایی در این امر بی تاثیر نیستند.
جونا های یکی از مولفان این تحقیق در «انسیستوگرانتام برای تغییرات آب وهوایی و محیط زیست» در امپریال کالج لندن می گوید: لایه ازن از دهه ۱۹۸۰ به طور جدی در حال کاهش است. هرچند ممنوعیت مواد شیمیایی کلروفلئوروکربن ها(CFCs) دلیل بهبود لایه ازن در قطب هاست اما همزمان این روند در عرض جغرافیایی پایین تر چندان صادق نیست.
خطر احتمالی در عرض جغرافیایی وسیع تر حتی ممکن است از قطب ها نیز بدتر باشد.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 14:28- 1397/11/1
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر شریفی عليرضا - متخصص داخلي، فوق تخصص گوارش
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر عبدالرزاقی حسینعلی - فلوشیپ جراحی دست
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات