۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين | Saturday 23 March 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1397/02/26 : تاریخ مطلب اعلام جنگ سازمان جهانی بهداشت با چربی های ترانس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از ایرنا، سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود اعلام کرد بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. در این گزارش آمده است بیش از 17میلیون نفر در سال بر اثر بیماری های قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.
تغییر شیوه زندگی به گونه ای که مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را کاهش دهد امری دشوار است،ولی این چالش باعث نمی شود پژوهشگران از تشویق مردم به تبعیت از رژیم غذایی سالم و مملو و از سبزیجات و زندگی پر تحرک دست بردارند.
بر اساس دستور العمل جدید سازمان جهانی بهداشت، با یک اقدام ساده می توان بخش اعظمی از بیماری های قلبی عروقی را کاهش داد و آن حذف کامل چربی های ترانس (اسیدهای چرب ترانس) از برنامه غذایی است.
با توجه به آمار WHO، مصرف چربی های ترانس عامل حدود 500 هزار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در هر سال هستند. معمولا این چربی ها از طریق غذاهای سرخ شده، محصولات پخته شده و آماده رستوران ها و غذاهای کنسروی و محصولات آماده ای که تحت عنوان میان وعده یا اسنک سرو می شوند در مقادیر بالا وجود دارند و مهمترین عامل افزایش کلسترول بد خون هستند.
بر این اساس سازمان جهانی بهداشت روز گذشته اعلام کرد برنامه ای برای ممنوعیت محصولات حاوی چربی های ترانس صنعتی در طی پنج سال دارد که نیازمند همکاری دولت هاست.
دکتر تام فریدن رییس سابق مرکز کنترل و پیشگری از بیماری ها (CDC) گفت: چربی های ترانس یک ماده شیمیایی سمی غیر ضروری است که مردم سراسر جهان را تهدید می کند.
چربی های ترانس مصنوعی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم زمانی توسعه یافتند که تولیدکنندگان محصولات صنعتی دریافتند می‌توان بخشی از کره را با روغن‌های هیدروژنه که ماندگاری بالایی دارند، جایگزین کنند. به مرور با افزایش تبلیغ و مصرف این محصولات تحقیقاتی در زمینه مضرات آن آغاز شد و اکنون به مهمترین دلیل بیماری های قلبی بدل شده است.
در سال 2001 میلادی شورای تغذیه دانمارک محدویت چربی ‌های ترانس را به دولت پیشنهاد کرد و قانون مربوطه در سال 2003 میلادی تصویب شد. این اقدام موجب کاهش سریع مرگ و میر ناشی از بیماری ‌های قلبی عروقی در مقایسه با سایر کشورها شد و کشورهای اروپایی نیز این رویه را در پیش گرفتند.
در سال 2006 نیویورک قانون ممنوعیت ورود چربی‌ های ترانس به این شهر را تصویب و در سال 2008 میلادی آن را اجرایی کرد. با وجود انتقادات شدید، این اقدام منجر به کاهش حمله قلبی در نیویورک شد.
بالاخره در سال 2015 سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این چربی‌ها را در تمام کشور ممنوع کرد. البته هنوز هم در آسیا و آفریقا به دلیل قوانین ضعیف، این نوع چربی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیاست جدید سازمان جهانی بهداشت در عمل نمی‌تواند مصرف این چربی ‌ها را در کشورها ممنوع کند اما با ارایه خط‌مشی ‌ها می‌توان دولت ‌ها را برای وضع مقررات مقتضی ترغیب کرد.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 21:33- 1398/1/3
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر شاکریان بهنام - فوق تخصص جراحی قلب و عروق
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر اکبری محمود - متخصص فیزیوتراپی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات