۱۳۹۸ جمعه ۲۶ مهر | Friday 18 October 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1397/08/09 : تاریخ مطلب جلوگیری از نابینایی با استفاده از ایمپلنت چشمی

 

 

 

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از ایرنا، دژنراسیون ماکولا یا انحطاط ماکولا، یکی از شایع ترین بیماری های چشمی است که باعث می شود فرد با افزایش سن دید متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعالیت هایی مانند مطالعه و رانندگی غیر ممکن شود.
ماکولا یک ناحیه کوچک در شبکیه است که مسئول بینایی مرکزی محسوب می شود و باعث می شود چشم قادر به دیدن جزییات باشد. تاری تصاویر، مشاهده مناطق تیره و اعوجاج در دید مرکزی مهمترین علایم انحطاط ماکولای مرتبط یا افزایش سن (AMD) محسوب می شوند.
محققان برای حل این مشکل ایمپلنتی توسعه داده اند. این ایمپلنت کوچک دارای مخزنی برای نگهداری دارو است که از طریق یک ورودی حلقوی می توان آن را مجدداً از دارو انباشته کرد. این ورودی کوچک در زمان انجام ایمپلنت درون سطح چشم و زیر پلک شخص قرار می گیرد.
در آزمایشات اولیه این ایمپلنت مشخص شد اثرگذاری آن در درمان AMD کاملا مشابه روش های متداول تزریق دارو به چشم است. با این تفاوت که مخزن این ایمپلنت هر 15 ماه یک بار نیاز به پر شدن دارد. در نتیجه نیازی به مراجعه مکرر به مطب پزشک نیست و دارو به طور مستمر به چشم بیمار می رسد. این فرآیند مانع کاهش دید چشم بیمار در اثر تاخیر در مراجعه به پزشک یا انجام تزریق می شود.
به گفته محققان با وجود این که جراحی اولیه برای کارگذاشتن ایمپلنت درون چشم دارای عوارض جانبی است، این شیوه دارورسانی در مجموع ایمن است و ظرف سه سال آینده آماده بهره برداری تجاری خواهد شد.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 17:47- 1398/7/26
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر ظفرقندی محمدرضا - متخصص جراحي عمومي، فوق تخصص جراحی عروق
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر بحرینی مریم - متخصص طب اورژانس
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات