۱۳۹۸ جمعه ۲۶ مهر | Friday 18 October 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1397/11/17 : تاریخ مطلب نابودی سرطان با استفاده از یک ترکیب فلزی و نور

 

 

 

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه وارویک انگلیس دریافتند مولکول های یکی از ترکیبات فلز ایریدیم پس از تحریک با نور قادرند سلول های سرطانی را هدف قرار داده و نابود کنند.
بر اساس این تحقیقات هنگامی که ایریدیم به یکی از پروتئین های موجود در خون موسوم به آلبومین متصل می شود، قادر است گونه های اکسیدکننده درون هسته سلول های سرطانی را به طور انتخابی فعال کند. گونه های شیمیایی شامل اتم ها، مولکول ها، یون ها و غیره هستند که در یک فرآیند شیمیایی وارد می شوند. گونه های اکسیژن مورد استفاده در این تحقیقات نیز مولکول های اکسیژنی هستند که می توانند منجر به تخریب سلول های سرطانی از داخل شوند.
محققان برای این منظور پوشش خاصی را ساختند که امکان اتصال ایریدیم به آلبومین را فراهم می کند. این ترکیب جدید ایریدیم به عنوان یک ماده حساس به نور و موثر عمل می کند و به طور خاص گونه های اکسیژن موجود درون سلول های سرطانی را هدف می گیرد.
آلبومین پروتئین نسبتا بزرگی است که در این رویکرد جدید وظیفه انتقال ترکیب ایریدیم به درون هسته سلول های سرطانی را بر عهده دارد. به محض این که آلبومین کار خود را انجام می دهد، محققان ترکیب ایریدیم را با استفاده از نور فعال می کنند. بدین ترتیب ایریدیم مولکول های مرگبار اکسیژن را فعال کرده و موجب نابودی سلول های سرطانی می شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 17:19- 1398/7/26
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر عبدالرزاقی حسینعلی - فلوشیپ جراحی دست
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر کربلائی صالح شاهرخ - فوق تخصص قلب و عروق
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات