۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر | Tuesday 15 October 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1398/01/25 : تاریخ مطلب توقف سرطان چشم با ترکیبات گیاهی

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از ایرنا، مطالعات جدید نشان می‌دهد ترکیبات موجود در گیاه کورال‌بِری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطان چشم جلوگیری می‌کند.
بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، نرخ بقا در بیماران مبتلا به سرطان چشم بسیار بالاست، ولی در صورت متاستاز سرطان این نرخ به شدت کاهش می‌یابد، به همین دلیل شناسایی روش‌های مختلف برای توقف رشد و تکثیر سلول‌های سرطان چشم بسیار حائز اهمیت است.
مطالعات محققان آلمانی نشان می‌دهد ترکیبات موجود در گیاه کورال‌بِری (coralberry) نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت تومور چشم دارد. سرچشمه این گیاه در کشور کره جنوبی است و بیشتر جنبه تزئینی دارد. برگ‌های این گیاه حاوی باکتری‌هایی به نام FR900359 یا به اختصار FR است که مانند یک حشره‌کش طبیعی عمل می‌کنند. ت
ترکیب FR از گیاه در مقابل حشرات مختلف محافظت می‌کند و تحقیقات قبلی نشان می‌دهد در درمان آسم بسیار موثرتر از داروهای شیمیایی است.
مطالعات جدید بیانگر این واقعیت است که ترکیبات موجود در این گیاه قادر به مهار پروتئین‌هایی به نام Gq در سلول هستند. این پروتئین‌ها عملکردی مانند مرکز کنترل اضطراری دارند و زمانی که توسط یک سیگنال فعال می‌شوند، می‌توانند سوخت و ساز سلول را فعال یا غیر فعال کنند. این حالت برای زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و سلول به حالت عادی خود باز می‌گردد.
در نوعی از سرطان چشم، دو پروتئین Gq دائما فعال هستند و همین امر سبب می شود مدام تقسیم شوند. مطالعات جدید نشان می‌دهد ترکیب FR موجود در کورال‌بری می‌تواند تقسیم پروتئین‌های Gq را متوقف کند. از طرفی این ترکیب فقط روی سلول‌های تومور تاثیر دارد و بر عملکرد سلول‌های دیگر بی‌تاثیر است.
این دستاورد می‌تواند منجر به روش‌های درمانی موثری برای سرطان چشم شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Science Signaling منتشر شده است.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 00:59- 1398/7/23
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر نجفی اتابك - متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر مقدسي جهرمي مريم - متخصص داخلي، فوق تخصص روماتولوژی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات