۱۳۹۸ يکشنبه ۲۸ مهر | Sunday 20 October 2019  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1398/03/20 : تاریخ مطلب شناسایی تاثیر رژیم غذایی پرچرب و چاقی بر افسردگی

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا به نقل از ایرنا، محققان موفق به شناسایی مكانیسمی شدند كه نشان می‌دهد چرا احتمال بروز افسردگی در افراد چاق و افرادی كه رژیم غذایی پرچرب دارند، بیشتر است.
مطالعات قبلی بارها نشان داده بوده كه احتمال بروز افسردگی در افراد مبتلا به چاقی و دارای اضافه وزن بیشتر است، ولی دلیل آن مشخص نبود.
یك گروه تحقیقاتی از محققان دانشگاه‌های گلاسكو در انگلیس و موسسه گلدستون در سانفرانسیكو، تحقیقاتی را روی مدل‌‌های حیوانی برای درك ارتباط چاقی و رژیم غذایی پرچرب با افسردگی آغاز كردند. این تحقیقات نشان می‌دهد مكانیسم افسردگی در افراد مبتلا به چاقی و افرادی كه اضافه وزن ندارند، كاملا متفاوت است. این تمایز زمانی مهم می‌شود كه درمان‌ها و داروهای متداولی كه در افراد لاغر كار ساز است، در افراد چاق و دارای اضافه وزن تاثیر متفاوتی دارد و بهبود كمتری در این افراد دیده می‌شود. همچنین پردازش شناختی و بهبود عصب‌شناختی در این افراد كمتر است و عوارض جانبی دارو ها نیز در این افراد متفاوت است.
برای بررسی‌های بیشتر محققان موش‌های آزمایشگاهی را تحت رژیم غذایی پرچرب حاوی اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع قرار دادند.
محققان نحوه انباشت اسیدهای چرب در مغز موش‌ها و تاثیر این مواد بر سلامت روحی و تغییرات رفتاری مرتبط با افسردگی را بررسی كردند. نتایج نشان داد در موش‌هایی كه رژیم غذایی چرب دارند، نفوذ پالمیتیك اسید در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس بسیار زیاد است. این بخش از مغز مسئول تنظیم ترشح هورمون‌های مختلف به جریان خون است.
پالمیتیك اسید یك اسید چرب اشباع است كه در بسیاری از مواد غذایی مانند پالم و روغن زیتون، پنیر، كره، ‌مارگارین و برخی محصولات گوشت یافت می‌شود.
مطالعات قبلی نشان می‌دهد این اسید چرب ارتباط بین چاقی و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را توجیه می كند. مطالعات جدید نشان می‌دهد ‌این اسید چرب نقش دیگری نیز دارد و مسیر سیگنال‌دهی مرتبط با افسردگی را تغییر می‌دهد. این مسیر cAMP/PKA نام دارد و در بسیاری از فرآیندهای سوخت و ساز از جمله عملكرد دوپامین به عنوان یك هورمون مرتبط با خلق و خو و افسردگی نقش دارد.
رژیم غذایی ناسالم و پرچرب و به تبع آن چاقی و اضافه وزن، احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد.
محققان بر این باورند كه نتایج این مطالعه بر توسعه روش های مفید و كارآمد برای درمان افسردگی موثر است.
نتایج این مطالعه در نشریه Translational Psychiatry منتشر شده است.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 06:59- 1398/7/28
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر سادات ناصری آزاده - متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اکوکاردیوگرافی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر عباسی امیرجلال - متخصص جراحی فک و صورت
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات