۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين | Friday 3 April 2020  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1398/11/13 : تاریخ مطلب چگونه با بحران های اجتماعی روبرو شویم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، این روز های که  تلخ و پربار می گذرد حوادث پشت حوادث به وقوع می پیوندند و هنوز داغی به پایان نرسیده، داغ دگر جایگزین آن می شود شهادت سرباز ولایت سردار حاج قاسم سلیمانی، سقوط هواپیما و کشته شدن جمعی از هموطنان عزیزمان، حوادث طبیعی و بحران های اقتصادی هر کدام یک بحران اجتماعی را رقم می زنند که لازمه آن مواجهه اصولی و درست هر فرد با این مسائل است تا سلامت روان افراد جامعه آسیب کمتری ببیند آموزش نحوه مواجهه با بحران های اجتماعی می تواند راهکاری باشد برای مدیریت هیجانات و حفظ سلامت روان افراد در بحران های اجتماعی به همین منظور کنفرانس روز سه شنبه 8 بهمن ماه سال 98 بیمارستان سینا به موضوع مواجهه با بحران های اجتماعی اختصاص یافت و در حاشیه ای این کنفرانس به سراغ  دکتر پانته آ آریا، متخصص روان پزشکی و دبیر کمیته سلامت روان بیمارستان سینا رفتیم تا در این خصوص با ایشان مصاحبه ای داشته باشیم.


- با سلام خدمت شما، لطفا در ابتدا واژه سلامت روان را برای خوانندگان ما تعریف می کنید و می فرمائید در کل منظور از سلامت روان چیست؟


سلام، در ابتدا برخود لازم و ضروری می دانم که از حمایت های بی دریغ و همه جانبه استاد ارجمند جناب آقای دکتر طالب پور، ریاست محترم بیمارستان سینا به مباحث سلامت روان و کمیته سلامت روان تشکر و قدردانی فراوان داشته باشم.
اما در جواب سوال شما در تعریف سلامت روان بر طبق سازمان جهانی بهداشت، سلامت روان نه فقط بیمار نبودن بلکه به معنای تجربه داشتن حس شادی، رضایتمندی فردی، خانوادگی و رضایتمندی و کارآمدی فرد در جامعه تعریف می شود.
همانطور که ملاحظه می کنید سلامت روان هر فرد تابع سلامت روان جامعه و بحران های اجتماعی آن جامعه است. بحران های اجتماعی مثل، جنگ، حوادث طبیعی و حوادث غیر قابل پیش بینی و دردناک مانند از دست دادن افراد مهم و یا از دست افراد زیادی در یک حادثه می تواند به سلامت روان آن جامعه آسیب رساند.
در این شرایط بیشتر افراد یک جامعه دچار تغییرات در سطح هیجانات خود و کنترل هیجان سخت خواهد شد. همچنین می توانند دچار علائم اضطرابی، خلقی، احساس خستگی، کاهش سطح انرژی روزانه، بی حوصلگی، افسردگی، احساس نا امیدی، افت عملکرد روزانه، اختلال در خواب شبانه یا رفتارهای تکانه ای مثبت یا منفی شوند.
بعد از وقوع بحران های اجتماعی این علائم در 90 تا 80 درصد افراد یک جامعه دیده و بیشتر این علائم در مدت 7 تا 14 روز اول  تجربه می شود و تقریبا بیشتر افراد بعد از پایان یک ماه به فضای پیش از بحران بازمی گردند.
در جوامعی که تواتر حوادث بالاست و یا وسعت آسیب بحران پیش آمده بالاست می تواند اثر تخریبی بیشتر بر سلامت روان فرد و جامعه داشته باشد طبق آمارهای جهانی به دنبال وقوع بحران های اجتماعی 22 درصد از افراد جامعه بعد از تجربه علائم اولیه در روزهای نخست بحران دچار اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلال خواب به درجات متفاوت می شوند. این اختلالات در خانم ها بیشتر از آقایان و در نوجوانان و سالمندان شدت بیشتری خواهد داشت.

- با تشکر از پاسخ کامل شما، توضیح می دهید گروه های آسیب پذیر جامعه بیشتر کدام دسته هستند.


بله گروه هایی از مردم هر جامعه می توانند آسیب پذیری بیشتری در حوادث اجتماعی را تجربه کنند به همین منظور طبق گایدلاین سازمان جهانی بهداشت؛ هر فردی که در معرض حوادث اجتماعی قرار می گیرد لازم است به چند سوال ساده پاسخ دهد.

سوال اول؛  آیا شما در حال حاضر اختلال روان پزشکی( اختلالات خواب،افسردگی، اضطرابی، خلقی ) دارید که برای آن دارویی مصرف می کنید؟

جواب؛ اگر پاسخ مثبت است

1-    مصرف منظم و دقیق دارو
2-    توجه به علائم هشدار دهنده
3-    مراجعه به روان پزشک در صورت وجود علائم هشدار دهنده.

سوال دوم؛ آیا در 5 سال اخیر سابقه اختلالات روان پزشکی ( اختلالات خواب،افسردگی، اضطرابی، خلقی ) داشته اید که باعث مصرف دارو شده باشد؟

جواب؛ اگر پاسخ مثبت است

1-    توجه به علائم هشدار دهنده
2-    مراجعه به روان پزشک در صورت وجود علائم هشدار دهنده

سوال سوم؛ آیا در حال حاضر به خاطر بیماری جسمانی (مانند فشار خون، دیابت، سردردهای میگرنی، تشنج، بیمارهای قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی مثل آسم ...)  دارو مصرف می کنید که بعد از وقوع بحران های اخیر دچار عود یا تشدید علائم بیماری خود شده اید؟

جواب؛ اگر پاسخ مثبت است

1-    حتی در صورت عدم وجود علائم هشدار دهنده به پزشک معالج خود مراجعه کنید
2-    توجه به علائم هشدار دهنده
3-    مراجعه به روانشناس یا روان پزشک در صورت وجود علائم هشدار دهنده

سوال چهارم؛ آیا شما در کشوری زندگی می کنید که احتمال حوادث طبیعی یا بحران های اجتماعی بالاست؟

جواب؛ اگر پاسخ مثبت است

1-    گذراندن دوره های آموزشی مهارت های کنترل هیجان، مدیریت خشم، مدیریت فردی
2-    توجه به علائم هشدار دهنده
3-    مراجعه به روانشناس یا روان پزشک در صورت وجود علائم هشدار دهنده

- علائم هشدار دهنده چیست در مورد آن ها توضیح می دهید.

هر گونه تغییر در الگوی خواب و اشتها، تغییرات رفتاری مانند تحریک پذیری، پرخاشگری، رفتارهای تکانه ای، احساس اضطراب، افسردگی، بی حوصلگی، نا امیدی، احساس درماندگی و افکار خودکشی، تصمیم های ناگهانی و بدون برنامه ریزی و یا افزایش مصرف سیگار و یا شروع مصرف انواع مخدرها یا الکل بعد از بحران های اجتماعی جزء علائم هشدار دهند هستند.
همانطور که عرض شد همه افراد جامعه می توانند بعضی از علائم هشدار دهنده را تجربه کنند ولی در صورت وجود هر یک از علائم هشدار در گروه های آسیب پذیر لازم است به روان شناس و یا روان پزشک مراجعه شود عدم مراجعه زود هنگام می تواند باعث تبدیل این علامت ها به اختلالات افسردگی و اضطراب طولانی مدت شود و همچنین می تواند به صورت تاخیری باعث افزایش شیوع بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، انواع بدخیمی  حتی تا 2 سال بعد از وقوع بحران های اجتماعی شود.

- با تشکر از وقتی که گذاشتید در انتها توصیه شما در بحران های اجتماعی چیست؟

برای کنترل هیجان و آسیب کمتر به سلامت روان افراد همان طور که اشاره شد شناسایی افراد آسیب پذیر، آگاهی از علائم هشدار دهنده می تواند به سلامت ما، خانواده و دوستان ما کمک مهمی کند.
اما در انتها توصیه می کنم در بحران های اجتماعی که نوسانات هیجانی افراد بالاست و اغلب کنترل آنها سخت است بهترین روش برای کنترل حرف زدن درباره آن واقعه یا بحران پیش آمده است و ابراز هیجانات مربوطه از طریق همدلی، کمک به افراد آسیب دیده، شرکت در مراسم سوگواری است و دوری از رفتارهای تکانه ای و آسیب پذیر می باشد. در نهایت امیدوار باشیم جامعه ای سالم تر با بحران هایی کمتر را داشته باشیم.


نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 15:51- 1399/1/15
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر حسن زاده آرمان - متخصص پزشکی هسته ای
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر میرشاهی مریم - متخصص پزشکی ورزشی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات