۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد | Tuesday 11 August 2020  English         Arabic
بیمارستان سینا
بیمارســتان تخصصی و فوق تخصصی سینــا
1399/01/05 : تاریخ مطلب نجات جان یک بیمار با تشخیص درست دستیاران بیمارستان سینا

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، در بحبوحه شیوع کرونا، مردی 56 ساله به علت سرطان روده بزرگ به بیمارستان سینا مراجعه می کند و به صورت اورژانسی به علت انسداد روده تحت عمل جراحی قرار می گیرد.

بعد از انجام عمل برای مراقبت های بیشتر در بخش ICU بستری و یک روز بعد از عمل جراحی دچار تنگی نفس ، سرفه تاکی کاردی و تب خفیف می شود.

به احتمال اینکه شاید کرونا ویروس دامنگیر بیمار شده باشد از قفسه سینه او گرافی گرفته می شود که تغییرات پارانشیم  در آن مشهود بود دکتر علی اصغر یزدانی، دستیار گروه جراحی برای تشخیص دقیق تر درخواست مشاوره ای برای گروه داخلی تنظیم می کند.

دکتر مسعود مرتضی زاده، دستیار سال دوم گروه داخلی در پی درخواست انجام مشاوره بر بالین بیمار حاضر می شود  او که متوجه می شود در سی تی اسکن روز قبل بیمار تغییرات عفونی ویرال مشهودی قابل روئیت نیست و پروسه وخامت حال بیمار بسیار حادتر از یک پنومونی ویرال است با شک به تشخیص آمبولی ریه به سرعت درخواست انجام سی تی آنژیو را برای بیمار می دهد و تشخیص آمبولی وسیع شاخه اصلی پولمونر برای او محرز می شود.

بعد از حدود 3 ساعت علی رغم شروع آنتی کوگولانت درمانی شرایط بیمار به سرعت بحرانی تر می شود و درصد اشباع خون بیمار تا 65 درصد افت می کند.

طی تماسی با دکتر زهرا شجری، استاد انکال بیمارهای قلبی بیمارستان براي بيمار داروي رتپلاز با دوز نصف با توجه جراحي اخير شروع و خوشبختانه علایم بيمار اعم از سرفه، تنگی نفس و تب خفیف  بهبود پیدا می کند.

 شرایط بیانگر این بود که تغییرات پارانشیم بیمار در زمینه انفارکت به دنبال آمبولی ریه و سرفه و تب خفیف بیمار نیز جزوی از تظاهرات ناشایع آمبولی بوده است.

 

نكته اصلي در این بیمار این است كه تشخيص اوليه به خصوص در اپيدمي ها مي تواند روال فكري تمامي افراد را تحت تاثير قرار دهد و يك نوع انسداد فكري ايجاد كند كه به ساير تشخيص ها هرچند بديهي توجهي نشود.
نظرات :
از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.
ساعت و تاریخ : 13:42- 1399/5/21
نام :
پست الکترونیکی :
صفحه شخصی :
توضیحات :
معرفی اساتید و پزشکان
دکتر حسینی سيدرضا - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
دکتر آقامیر سيدمحمدكاظم - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، فلوشیپ اندویورولوژی
جهت مشاهده CV کلیک نمائید
کاربــران

کد ملی :

رمز عبور :

تبلیغات